Alçı Sıva ve Boya Yapımı


ALÇI SIVA

Alçı sıva; Tuğla, beton, brüt beton, gaz beton, bims blok vb. malzemeler üzerine doğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır.


Uygulama yüzeyinde toz, yağ vb. faktörler varsa yüzey temizlik maddeleri ile temizlenir. Tuğla duvar, beton duvar ve gaz beton duvarlar, uygulama öncesinde su ile ıslatılmalıdır. Çok düzgün yüzeyli tavanların yüzeyi sıva uygulamasından önce pürüzlendirilmeli veya harcın yapışmasını sağlayıcı bir malzeme ile astarlanmalıdır.


Eğer duvara yakın spotlar, gizli ışık bantları gibi ışığın duvarınıza ya da tavanınıza yandan geleceği durumlar varsa buradaki alçının düzgünlüğü çok önemlidir. Yandan gelen ışıkta duvar yüzeyindeki tüm bozukluklar ve dalgalanmalar katlanarak ortaya çıkacaktır. Bu yüzden özellikle bu alanlarda ustanızdan alçınızı projektör ile ışık tutarak ve kontrol ederek yapmasını isteyebilirsiniz.


En kaliteli boyanın bile yapamayacağı şeyi duvara mala ile sürülen alçı sıva yapabilir. Boyanın sürüldüğü zeminin düzlüğü boyanın kalitesi kadar önemlidir. Çünkü düz olmayan pütürlü veya pürüzlü olan yüzeye son derece kaliteli boya sürseniz bile beklediğiniz görüntüyü elde edemezsiniz. Öncelikle duvarlar alçı sıva ile kaplanmalıdır.


BOYA

Boya, herhangi bir nesnenin renk vermek için veya koruma amaçlı olarak uygulanan kaplamaya denir. Uygulandığı yüzeyde film tabakası oluşturarak fiziksel ve kimyasal etkilere karşı koruyan, aynı zamanda dekoratif bir görüntü sağlayan kimyasal bileşenlerdir.


Evinizi, odanızı veya bir iş yerinizi ofisinizi badana yapacaksanız öncelikle mekânın yerini, boya yapılacak bölgenin ne kadar ışık aldığı, Bu mekânın işlevselliğinin neler olduğu ve ne kadar sıklıkla kullanıldığı, özel gecelere ev sahipliği yapıp yapmadığı ve aynı zamanda boya yapılacak renklerin son derece canlı mı yoksa daha durgun renklerin mi kullanacağı, mekanın büyüklüğü, odanın görsel işlevinin neyi ifade etmesi gerektiği gibi bazı bilgilerin size fikir vermesi gerekmektedir.

Evinizin dekorasyonunda canlı renkler kullanmak istiyorsanız ve benim odamın duvarları canlı renklerden oluşmalı diyorsanız bu gibi ortamlar en rahat çocuk odalarında ve mutfaklarda yaratılabilir evinizin diğer bölümlerini canlı renklerden oluşturma gibi bir düşünceniz varsa şunu bilmelisiniz ki canlı renkler mekânı daima küçük ve dar göstereceklerdir. Evinizde daha sakin ve durağan renkler tercih etmek isterseniz bunu mavi tonları ağırlıklı olarak kullanarak yapabilirsiniz. Bu renklerin kullanılacağı ortamlar ise genel olarak çalışma odaları, salonlarınız ve yatak odalarınız olabilir bu renkler mekânı geniş gösterir ve daha ferah hissi oluşturur.