Alçıpan

Alçıpan

Yapı ve inşaat faaliyetlerinde önemli bir yere sahip bir malzeme olan alçı, sadece kartonpiyer veya daha basit süsleme işlemlerinde karşımıza çıkmaz. Direkt olarak binaların önemli bölgelerinden olan tavan, duvar gibi yapılar da alçı malzemenin kullanıldığı alanlardandır. Betondan daha hafif ve daha kolay bir kuruluma sahip olduklarından beton veya kiremite karşı tercih avantajı da bulunan bu malzemeler sadece bu özellikleriyle değil, kolayca şekillenebilmeleri itibariyle sağladıkları estetik değerler ile de fayda sağlarlar.


Bu malzemenin önemli ürünlerinden biri olan alçıpanlar da duvar ve tavan inşasında önemli bir yer tutarlar. Duvarların ev dekorasyonunda ne kadar önemli olduğu ilk başta belki çok anlaşılmaz ama duvarınıza astığını bir ayna ya da tablonun eve ne kadar önemli bir etki yaptığında bu yapıların önemi daha çok ortaya çıkar. Bu amaçla daha estetik ve dekoratif bir duvara sahip olmak için sadece dış eklemeler değil, duvar yapınızın kendisinin de estetik ve özel bir yapıdan oluşması gerekmektedir. Bu noktada tamamen beton, tuğla ve sıvadan ibaret olan duvarlar yerine alçıpan denilen malzemeden yararlanılarak son hali verilen duvar sistemleri fayda sağlar.


Alçıpan, ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Alçıpan, dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir. Alçıpan ile asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır. Hafif, yangına dayanıklı, ses yalıtkanlığı iyi bir malzeme olan alçı levha, istenilen biçimi alabilirliği, kolay ve çabuk uygulanabilirliği gibi nedenler ile inşaat ve dekorasyon işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


İyi bir yapı, depreme ve yangına dayanıklı, ses ve ısı yalıtımı kurallarına uygun olarak yapılmış, işlevsellikle konforu uyum içinde bağdaştıran, içinde huzurlu ve güvenle yaşayabileceğimiz bir mekandır. Gelişmiş ülkelerdeki çağdaş konutların yapılanmasına bakıldığında hafif çelik ve ahşap konstrüksiyonlu yapılanmaya gidildiği gözlenmektedir. Betonarme kolonlar, kirişler, tünel kalıp, hafif çelik ve ahşap konstrüksiyonlu yapı sistemine en uygun iç kaplama malzemesi Alçıpandır. Alçıpan, iskeleti sağlam ve doğru inşa edilen binalara esneklik ve hafiflik getirir.