Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.


Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.


MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR

Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğu için söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit veya araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır.


Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması herkesin ortak çıkarına olacaktır. Tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır.


Yapınızın ömrü ve sizin yaşam alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız yine sizin elinizdedir.


DIŞ MANTOLAMA PÜF NOKTALARI

Mantolama sistemlerinin yapılışı her ne kadar kolay olsa da yapılışında bir çok detay ve incelik isteyen bir sistemdir. Yapılacak olan mantolama için iyi bir usta ve iyi bir malzeme yeterli değildir. Mantolamanın doğru ve bilinçli bir şekilde uygulanması sizlere daha iyi bir sonuç verecektir. Yaptıracağınız mantolama sistemi için kaliteli malzeme kullanmak yetmediği gibi bu malzemenin yanında iyi bir ustalık size istediğiniz sonucu verecektir. Mantolama sistemleri hakkında bilmenize gerekenleri sizlere sunuyoruz.


• Yaptıracağınız yalıtım sistemleri için alt tabakada bulunan plakaların aynı hizada olması önemlidir.
• Mantolama sistemlerinde önemli olan dübelleme sistemi metrekarede 6 adet dübel ile sabitlenmelidir.
• Mantolama yapılan bölgedeki sıvanın kalınlığı ve bu plakalar arasında kalan filenin kalitesi önemlidir.

Yapılacak bu işlemler sonrası yaptırdığınız mantolama sistemleri size istediğiniz sonucu verecektir. Yapılacak olan iş önce kalite sonra tecrübe olarak nitelendirebilirsiniz. Ucuz olmasından dolayı kalitesiz ürünler ile yapılan mantolama sistemleri zamanla sizlere daha büyük ekonomik sorunlar yaşatabilir. Bu yüzden mantolama yaptırmadan önce mutlaka tecrübeli bir usta ile bu sistemi uygulamanızdır.