Kara Kaba Sıva

Kaba sıva; bina yapım esnasında, duvarlar yapıldıktan sonra duvarların dış etkilerden, ( yağmur, don, güneş gibi) korunması, binanın ömrünü uzatması gibi unsurların yanında sıva ile düzgün ve pürüzsüz bir yüzeyin elde edilmesi için gerekli olan bir uygulamadır.


Sıva Yapılacak Yüzeyi Hazırlama Kuralları

Sıvanacak imalatın tümüyle kurumuş olması şarttır. Sıvaya başlanmadan önce, sıva alt hizaları saptanıp işaretlenir, yüzeydeki çıkıntı ve bulaşıklar kazınıp temizlenir, duvar dipleri betonsa süpürülür, topraksa kalas dizilir ve duvar yüzeyi iyice ıslatılır. (Bir zorunluluk yoksa kirlenmemeleri için camlar sıvadan önce takılmamalıdır). Sıvanacak beton yüzeyler yeterince pürüzlü değilse, taşçı tarağı ile dişlenir; Yoğun beton, yoğun tuğla vb. pürüzsüz ve su çekmez yüzeylere – aderans sağlamak için- önce sika latex, ecosal vb. katılmış çimento şerbeti ya da yüksek dozlu çimento harcı serpme vurulur. (Serpme, su kaybından ufalanmaması- ölmemesi- için sertleşinceye kadar ıslak tutulmalıdır).


Sıva Yapılacak Yüzeyi Hazırlamada İş Sırası

Öncelikle sıva yapılacak yüzeyde yağ, is, kir, boya, toz vb. varsa mutlaka temizlenmelidir. Sıvanacak yüzeyin bulunduğu zemin temizlenmelidir. Sıvanacak yüzeyin düzgünlüğü, köşelere çivi çakıp çapraz ip çekilerek kontrol edilmelidir. Derin çukur ve kırıklar varsa onarımı yapılmalıdır. Yüzeyin cinsine göre gerekiyorsa sıva teli (rabitz), sıva filesi vb. monte edilmelidir.