Kartonpiyer

Kartonpiyer

Kartonpiyer, İtalyanca carta (kağıt) sözcüğünden köklenen “cartone” den geliyor, anlamı ise sıkıştırılmış kağıt. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip bu sözcük 1610′lardan itibaren karton kutular için de kullanılmaya başlıyor. Sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasına katılışının bir örneği; Raphael’in 1680′de üzerine freskolar yaptığı ünlü kartonlarıdır.


Kartonpiyer, yapıları kabartmalarla süslemek için genellikle duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan kısmına uygulanan, sertleştirilmiş mukavva ve katıklı alçı yapılarına denir. Tüm yapı ve dekorasyon bölümlerinde kullanılmaktadır. İlk olarak ev, işyeri, otel gibi yapılarda dekoratif amaçlı kullanılmaya başlanan kartonpiyer, nitelikli yapılarda tesisat işlerinden sonra ortaya çıkan detaycı çözümlerde “can kurtaran” gibi aranılan ürün haline gelmiştir. Alçı Kartonpiyer ve Özellikleri denilince akla birçok çeşitte kartonpiyer türü gelmektedir. Her türlü detayın kolayca yapılabilmesi ve yapı sektörünün en düşük maliyetli dekorasyon malzemesi olması, kartonpiyeri “her eve her bütçeye uygun” güzel ve ekonomik ürün olarak yapı sektörü listesinde ilk sıraya yerleştirmiştir. Ayrıca ağır olmaması da, statik olarak binalara ek ağırlıklar yüklemiyor. Kullanım esnasında bakımının zor olmaması, temizlik sorununun hiç olmaması da tercihte öne çıkartan faktörlerdendir.


Kağıt, suyla karıştırılıp hamur haline getirildikten sonra tutkal ve üstübeçle karıştırılmasından sonra kartonpiyer malzemesi elde edilir. Elde edilen bu malzeme istenen motifleri taşıyan kalıplara dökülür. Kalıplar belli bir süre kurutulduktan sonra uygulanacak mekanın tavan veya duvarlarını montajı yapılır.


NEDEN TERCİH EDİLİR

Çok hafif olması da, statik olarak binalara ilave ağırlıklar yüklemiyor. Kullanım esnasında bakımının kolay olması, temizlik sorununun olmaması tercihte öne çıkartan faktörler.


Alçı kalıptan üretilen kartonpiyerler artık günümüzde yerini polistrenden üretilme kartonpiyerlere bırakmaktadır. Çünkü polistren kartonpiyerler oldukça hafif, uygulaması çok kolay, uygulama sırasında herhangi bir toz pislik bırakmaması sayesinde günümüzde oldukça geniş bir kullanım alanı bulmuştur.