Şap

Şap

Yerine dökülmüş tesviye betonu üzerine zeminin izolasyonu, görsel güzelliği ve özel kullanım amacı için dökülen yer kaplama malzemesidir

Şapın yapılmasını amacı, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış etkenlerden korumaktır. Kullanılan alanın kullanım süresini uzatmaktır. Özel amaçlar için kullanılacak alanların özelliğine uygun yer kaplaması yapmaktır. İnşaat sektöründe şap zeminin izolasyonunu arttırmaya, görsel olarak zemine güzellik katmaya ve pürüzsüz bir zemin elde etmeye yaramaktadır. Kullanım alanları geniştir.


Bunlar:

Su ve nem etkisinde bulunan yerler, Açık ve kapalı otoparklarda, Fabrika iç ve dış sahalarında Açık spor alanları, kapalı spor salonları, Sergi ve gösteri salonları vb. Yukarıda yazılan yerler vb. yerlerde zeminin sudan korunması, görselliğin ön plana çıkması ve kullanım amacına uygun zeminin elde edilmesi amacıyla zemine uygulaması yapılır.

Şap dökme kuralları

Şap dökülecek yüzeyde toz, yağ, kir olmaması gerekiyor. İnşaat artığı harç gibi sonradan yüzeye yapışmış madde olmaması gerekiyor. Tesviye edilecek yüzey dörtkenar ve dört köşeden teraziye alınması gerekiyor. Terazinin elverdiği koşullarda dökülecek olan en az şap kalınlığı, çimento ile yapılan şap için 0,2 cm’den az ve 0,5 cm’den fazla olmaması gerekiyor. Sentetik içerikli şap için 0,5 cm’den az 3 cm’den fazla olmaması gerekiyor. Terazi mastarları yerleştirilmesi gerekiyor. Uzun mastarlar yerleri sabit anolar üzerin de zikzak yapılarak kaydırılması gerekiyor. Şap dökülürken konulan anolar sökülür ve anında yerine şap dökümü yapılıyor. * Yüzey mastar çekildikten sonra uygun mala ile düzeltilmesi gerekiyor. * Geniş alanlarda mastar çekildikten sonra helikopter ile düzeltme yapılması gerekiyor.